Selektywna zbiórka odpadów oraz korzyści z jej prowadzenia.

Od 2017 roku w Polsce obowiązuje jednolity system segregacji odpadów (JSSO). Wiąże się on z koniecznością segregacji odpadów komunalnych u źródła ich powstawania, czyli w gospodarstwach domowych. Zgodnie z JSSO odpady powinniśmy segregować w swoich domach w podziale na 5 frakcji. Frakcje oznaczane są następującymi kolorami: niebieski –papier, żółty – metale i tworzywa sztuczne, zielony – opakowania ze szkła, brązowy – bioodpady, czarny- odpady resztkowe.

Dlaczego segregacja odpadów jest ważna? Chodzi głównie o zachowanie czystości poszczególnych frakcji, aby jak największą część odpadów można było poddać recyklingowi, bądź innemu odzyskowi. W efekcie zużywamy mniej surowców naturalnych. Segregacja odpadów ogranicza ilość odpadów kierowanych na składowiska, co niesie poprawę warunków środowiskowych. Segregując minimalizujemy negatywny wpływ odpadów na wodę, glebę, czy powietrze, a tym samym na nasze zdrowie.

Jaką funkcję pełni w tym systemie Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa? Aby segregacja odpadów komunalnych u źródła miała sens, należy je odpowiednio zagospodarować. Tym właśnie zajmuje się ZZO Olszowa. Przyjmuje zebrane przez śmieciarki wstępnie posegregowane w gospodarstwach domowych odpady do instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania, tzw. instalacji MBP, gdzie następuje ich jeszcze dokładniejsze rozsortowanie m. in. pod względem rodzaju materiału z jakiego są wykonane, koloru, czy masy. Wszystko po to, aby jak najwięcej z nich przekazać do odzysku. Dodatkowo zakład samodzielnie zagospodarowuje odpady biodegradowalne, wytwarzając z nich naturalny środek wspomagający wzrost roślin o nazwie FERTIZZO.

Co z odpadami problemowymi? Każdy z nas wytwarza w domu odpady, których nie wyrzucimy do żadnego z pięciu pojemników. Tego typu odpady jak zużyty elektrosprżet, baterie, farby, odpady budowlane, opony od samochodów osobowych, gabaryty, świetlówki, leki itd. każdy mieszkaniec może samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOKu, skąd przekierowane zostaną do dalszego zagospodarowania.

 

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie ZZO Olszowa Sp. z o.o.