^ Back to Top
facebook

g 09

Kampania edukacyjna WFOŚiGW Wrocław

Laureaci konkursu „EKO-Bohater” i „EKO-Film” nagrodzeni!


26 marca 2018 r. odbyło się spotkanie podsumowujące konkursy, które rozstrzygnięto jesienią ubiegłego roku, tj.: „EKO-Bohater” na wykreowanie postaci wiodącej filmu dotyczącego segregacji odpadów oraz „EKO-Film” na stworzenie scenariusza dotyczącego właściwego sposobu segregacji odpadów. Organizatorem konkursów, będących częścią przedsięwzięcia pod tytułem: Kampania edukacyjna dla mieszkańców gminy: Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Syców, Oleśnica, miasto Oleśnica pn.: „Segregacja - prosta sprawa, ZZO Olszowa w tym pomaga” współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, jest Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa Sp. z o.o.
Dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Oleśnicy – Michała Kołacińskiego spotkanie miało miejsce w Sali konferencyjno-multimedialnej Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy.
Udział w przedsięwzięciu wzięli zaproszeni goście, w tym m.in.: Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – Łukasz Kasztelowicz, Burmistrz Miasta Oleśnicy – Michał Kołaciński, Burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz – Jarosław Głowacki oraz dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych.
Na spotkanie przybyli nie tylko laureaci wraz z opiekunami, ale także uczniowie z klas nagrodzonych zwycięzców jako laureaci nagrody zbiorowej, którą będzie stanowił wyjazd edukacyjny do ZZO Olszowa w kwietniu br.
Zgromadzonych powitali oraz uroczystego otwarcia dokonali: Prezes Zarządu ZZO Olszowa Sp. z o.o. – Marzena Koppenberg oraz Burmistrz Miasta Oleśnicy – Michał Kołaciński.
Swoim wystąpieniem rangę wydarzenia podniósł Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który przekazał Informacje o działalności Funduszu i wsparciu przedsięwzięć edukacyjnych, w tym o dofinansowaniu zadania prowadzonego przez ZZO Olszowa Sp. z o.o.
Następnie informacje o Spółce i prowadzonej kampanii edukacyjnej przekazała Prezes Zarządu ZZO Olszowa Sp. z o.o. Spółka realizuje obecnie dwie kampanie edukacyjne pn.: „Segregacja - prosta sprawa, ZZO Olszowa w tym pomaga”, które prowadzone są na obszarze gmin – udziałowców Spółki; jedna na terenie Dolnego Śląska obejmująca gminy: Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Syców, Oleśnica i miasto Oleśnica oraz druga na terenie Wielkopolski obejmująca gminy: Baranów, Doruchów, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica.
Najbardziej oczekiwaną chwilą spotkania było uroczyste wręczenie nagród indywidualnych oraz dyplomów, które zostały przekazane przez Prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu i Burmistrza Miasta Oleśnicy.
Konkurs „EKO-Bohater” na wykreowanie postaci wiodącej filmu dotyczącego segregacji odpadów, w ramach którego wpłynęło 109 prac, zorganizowany był dla dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z terenu gmin: Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Oleśnica, Miasto Oleśnica i Syców.
W konkursie „EKO-Bohater” nagrodzeni zostali:
I miejsce - Michał Kłeczek (5 LATKI „PUCHATKI”) z Przedszkola nr 6 w Oleśnicy.
II miejsce – Oliwia Markowska (klasa I) ze Szkoły Podstawowej w miejscowości Smolna.
III miejsce – Nikodem Gaj (klasa III b) ze Szkoły Podstawowej w Międzyborzu.

Konkurs „EKO-Film” na stworzenie scenariusza dotyczącego właściwego sposobu segregacji odpadów adresowany był do uczniów klas 4-7 szkół podstawowych oraz klas 2-3 gimnazjów z terenu gmin: Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Oleśnica, Miasto Oleśnica i Syców. W ramach konkursu wpłynęło zaledwie 5 prac.
W konkursie „EKO-Film” nagrodzeni zostali:
I miejsce – Bartłomiej Rondoś (klasa 5c) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy.
II miejsce – Martyna Babiak (klasa 6c) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy.
III miejsce – Mateusz Drosiński (klasa V „E”) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy.

W ramach kampanii realizowanej na Dolnym Śląsku na podstawie zwycięskich prac konkursowych powstają dwa filmy, które będzie mnożna zobaczyć latem 2018 roku na stronie internetowej pod adresem: www.zzo-olszowa.pl.
Nagrody zostały sfinansowane z dotacji udzielonej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, która stanowi 25% całkowitych kosztów kwalifikowanych. Pozostała część kosztów stanowi wkład własny ZZO Olszowa Sp. z o.o.
Wydarzenie zostało uświetnione spektaklem pt.: „ELEKTROMISJA” przygotowanym przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury, w którym wystąpili trzej aktorzy: Justyna Baran, Urszula Machnik oraz Janusz Baran. Bohaterami spektaklu byli Żarówka Iluminacja i radio Herc, którzy zamieszkują dzikie wysypisko śmieci na skraju lasu. Widzowie dowiedzieli się, co zrobić z elektroodpadami, których nie da się już wykorzystać, a które stwarzają duże zagrożenie dla zdrowia i przyrody. Uczestnicy poznali znaczenie recyklingu, a także zasady segregacji odpadów. Scenarzystą i reżyserem przedstawienia jest Aleksandra Kowalczyk. Występ zrobił ogromne wrażenie, zwłaszcza na najmłodszych widzach.
Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli również skorzystać ze słodkiego poczęstunku zorganizowanego przez tamtejszy magistrat.

 

SKMBT C22018032308150

DSC 0230

DSC 0235

DSC 0237

DSC 0254

DSC 0263

DSC 0228

DSC 0224

DSC 0220

DSC 0276

DSC 0292

DSC 0298

DSC 0301